Достапни линкови

logo-print

Франција почна да ги повлекува војниците од Авганистан


Француските војници во Суроби

Француските војници во Суроби

Францускиот министер за одбрана Жерард Лонге изјави дека неговата земја денеска почнува со повлекување на своите војници од Авганистан. Тој додаде дека 200 француски војници кои се стационирани во базата во провинцијата Суроби во близина на Кабул ќе ја напуштат. До крајот на годинава треба уште илјада војници ќе се повлечат од авганистанките бази. Франција има 4 500 свои војници во Авгнанистан кои треба да ја напуштат земјата до крајот на 2014 година. На местото на француските војници ќе дојдат авганистанските.
XS
SM
MD
LG