Достапни линкови

logo-print

Речиси 70 илјади луѓе протестираат во Атина


Грчката полиција соопшти дека речиси 70 илјади луѓе денеска излегле на протести пред парламентот во Атина против владините мерки за штедење. Масовни демонстрации се одржуваат и во Солун и другите градови. Во Атина полицијата употребила солзавец против група млади демонстранти кои фрлале молотови коктели за време на масовните демонстрации. Премиерот Јоргос Папандреу ја опиша ситуацијата во Грција слична на воена состојба. Во Грција е почнат 48 часовниот генерален штрајк кој го организираат Синдикатите против предлог законот за намалување на плати и отпуштање на државни службеници. Новите мерки земјата треба да ги спроведе за да добие нова транша од спасувачкиот пакет од ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд.
XS
SM
MD
LG