Достапни линкови

logo-print

Ослободени палестинци пристигнаа во Турција


Палестинците во Газа го слават ослободувањето на стотиците затвореници

Палестинците во Газа го слават ослободувањето на стотиците затвореници

Единаесет палестинци ослободени од израелските затвори, како дел од замената за израелскиот војник Гилад Шалит, пристигнаа денеска во Турција.
Шалит по пет години заробеништво беше ослободен од Хамас во Газа, а за возврат Израел ослободи стотици палестинци од кои 40 - тина се испратени во Турција, Сирија и Катар.
Односите меѓу Турција и Израел, некогашни сојузници, се влошија откако еврејската држава одби да се извини за нападот врз бродот со хуманитарна помош за Газа и загинувањето на турските граѓани во Мај.
XS
SM
MD
LG