Достапни линкови

logo-print

КФОР ќе го чека исходот од состанокот на Србите од северот на Косово


Ерхард Древс

Ерхард Древс

Командантот на КФОР генерал Ерхард Древс изјави дека ќе ги почека резултатите од денешниот состанок на претставници на општините од северот на Косово со мнозинско српско население и оти доколку нема позитивен исход, ќе преземе мерки за обезбедување на слобода на движење. КФОР е подготвен и решен да преземе акција за обезбедување на слободата на движење и ќе продолжи тоа да го прави на непоколеблив и непристрасен начин, се вели во соопштението од командата на мировните сили во Косово. КФОР нема да почне да ги отстранува барикадите на патиштата поставени од српското население се до завршувањето на состанокот, стои во соопштението.
XS
SM
MD
LG