Достапни линкови

logo-print

Палестинците свечено ги пречекаа затворениците ослободени од Израел


Палестинските затвореници

Палестинските затвореници

Десетици илјади Палестинци со знаме во рацете ги пречекаа затворениците што ги ослободи денеска Израел во замена за слободата на изралескиот војник Гилад Шалид. Палестинскиот претседател Махмуд Абас на денешниот собир во својот говор ги опиша ослободените затвореници како „борци за слобода“. Портпаролот на Хамас соопшти дека тоа е победа на отпорот и победа за истрајноста. Договорот за размена на затвореници го постигнаа израелската влада и Хамас со посредство на Египет минатата недела. Израел денеска ослободи 477 палестински затвореници, а за два месеца ќе ослободи уште 550 во замена за војникот Гилад Шалит, кој беше заробен од Хамас во 2006-та година.
XS
SM
MD
LG