Достапни линкови

logo-print

Холандска компанија ќе бара нафта во БиХ


Холандската компанија Шел ќе истражува на целата територија на Босна и Херцеговина за да провери дали во неа се наоѓаат резерви од нафта кои вредат да се експлоатираат. Ова денеска го изјави министерот за енергетика Ердал Трхуљ.
Владата на БиХ неделава донесе одлука за склучување договор со холандскиот нафтен гигант за истражување на теренот, чија цел ќе биде да ги проверат наодите за резерви од нафата од пред неколку децении.
XS
SM
MD
LG