Достапни линкови

logo-print

Иванов се сретна со турскиот вицепремиер Аринч


Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со вицепремиерот на турската владата Булент Аринч кој престојува во Скопје по повод одржувањето на седмиот Меѓународен конгрес за Ататурк. Во соопштението од претседателскиот кабинет е наведено дека Аринч изразил задоволство што двајцата претседатели се покровители на Конгресот кој првпат се одржува надвор од Турција со учество на повеќе од 200 научници од светот. Тој истакнал дека во следниот период ќе продолжи да се зголемува трговската размена меѓу двете држави. Аринч истакна дека Македонија секогаш може да смета на безусловна поддршка од Турција се вели во соопштението
XS
SM
MD
LG