Достапни линкови

logo-print

Клинтон во ненајавена посета на Триполи


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ненајавено го посети Триполи со цел да ги зајакне односите со новите власти во Либија. Американските власти соопштија дека Клинтон ќе објави пакет нови програми кои треба да ги зајакната односите меѓу двете држави , вклучувајќи американска помош за лекување на борците кои се ранети при востанието и програми за помош во трагање по оружјето од ерата на Моемер Гадафи. Посетата на Клинтон доаѓа за време на жестоките борби на Националниот преоден Совет со лојалистите на Гадафи во нивните последни упоришта Бани Валид и Сирт.
XS
SM
MD
LG