Достапни линкови

logo-print

Конвој на КФОР стопиран во Брњак


Конвој на КФОР беше вратен назад на блокадите во северниот дел на Косово поставени од локалните Срби на премините. КФОР има даде рок до денеска на жителите доброволно да ги отстранат блокадите. Новинската агенција Франс Прес повикувајќи се на српски извор од локалната власт јавува дека конвојот бил стопиран на преминот Брњак и дека преставник на војниците се согласил да почека до утре пред да преземе каква било акција. Лидерите на локалните Срби одбиваат да ги отстранат барикадите но ги повикуваат Србите да се повлечат доколку КФОР преземат акција.
XS
SM
MD
LG