Достапни линкови

logo-print

ЕУ му го откажа гостопримството на Јанукович


Европската Унија ја откажа планираната посета на украинскиот претседател Виктор Јанукович на Брисел поради затворањето на екс премиерката Јулија Тимошенко. Маја Коцијанчиќ, портпаролка на шефицата за надворешна политика Кетрин Ештон, изјави дека посетата на Јанукович ќе биде реализирана кога ќе има услови за прогрес во билатералните односи. Јанукович задутре требаше да има средби со претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј и со претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо.
XS
SM
MD
LG