Достапни линкови

logo-print

Давутоглу разговарал со сиријската опозиција


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу синоќа во Анкара имал средба со членови на опозициониот Национален совет на Сирија. Притоа, Давутоглу им порачал да работат на демократски промени во земјата на мирен начин. Сиријскиот национален совет беше формиран во Истанбул во септември и досега не е признаен од ниедна земја како претставник на Сирија. Во Сирија со месеци се одржуваат протести против режимот на Башар Ал Асад, а во досегашните насилства загинале над 3000 лица.
XS
SM
MD
LG