Достапни линкови

Ослободен израелскиот војник во замена за над 1000 палестинци


Гилад Шалит, 18.10.2011

Гилад Шалит, 18.10.2011

Хамас денеска го ослободи израелскиот војник Гилад Шалит, како дел од договорот меѓу израелците и палестинците за размена на затвореници. Шалид беше префрлен во Египет и предаден на израелците, по што се врати во Израел. Потоа, стотици палестински затвореници беа ослободени од израелските затвори, и од Египет беа префрлени во Појасот Газа. Израел денеска ослободи 477 палестински затвореници, а за два месеца ќе ослободи уште 550 во замена за војникот Гилад Шалит, кој беше заробен од Хамас во 2006-та година.
XS
SM
MD
LG