Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџат ги отфрла обинувањата од Вашингтон за заговор


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат изјави дека обвинувањата од Соединетите Држави за иранска вмешаност во заговор за атентат се исти како тврдењата на Вашингтон дека Ирак има оружје за масовно уништување, што беше повод за инвазија врз таа земја во 2003-та година. Во интервју за Ал Џезеира, Ахмадинеџат оцени дека Вашингтон ги фабрикувал обвиненијата против Иран за да го убие саудијскиот амбасадор и со тоа да бидат нарушени односите меѓу Саудијска Арабија и Иран.
XS
SM
MD
LG