Достапни линкови

logo-print

Британија со предупредување до соседите на Либија


Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хаг

Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хаг

Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хаг ги предупреди соседните земји на Либија да не му овозможат засолниште на либискиот лидер Моамер Гадафи или на членовите на неговиот режим, кои се обвинети од страна на Меѓународниот кривичен суд. Според Хаг неговата земја ќе продолжи да помага во нивното пронаоѓање.
Хаг беше во посета на Либија поради назначувањето на нов амбасадор на Британија во земјата и притоа го покрена и прашањето за наводното малтретирање на затворениците од страна на новите власти кои го освоија Триполи во август годинава.
XS
SM
MD
LG