Достапни линкови

logo-print

Русија демантира дека ќе ја шпионира Романија преку Србија


Русија денеска демантира дека информациите во медиумите дека центарот за итна помош во Србија ќе го користи како база за шпионирање на Романија каде што најверојатно ќе бидат поставени американските анти-балистички ракетни пресретнувачи. Ваквите информации се вратат во медиумите од пред две години откако рускиот претседател Дмитри Медведев соопшти дека Русија и Србија се договориле за изградба на заеднички објект на аеродромот во Ниш. Денеска на церемонијата за свечено отварање на објектот рускиот министер за итни ситуации Сергеј Шоигу изјави дека тоа е фабрикувана шпекулација.Станува збор за објект каде треба да се чува опрема за справување со итни ситуации како поплави, пожари и други природни катастрофи.
XS
SM
MD
LG