Достапни линкови

logo-print

Сомалиските милитанти се закануваат дека ќе влезат во Кенија


Сомалиската милитантска група Ал Шабаб денеска соопшти дека ќе навлезат во Кенија доколку нејзината влада не ги повлече своите трупи од Сомалија. Портпаролот на Ал Шабаб соопшти дека кениските трупи навлегле 100 километри во Сомалија и со авиони бомбардираат и убиваат жители. Кениските и Сомалиските безбедносни сили започнаа операција против милитантите поврзани со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG