Достапни линкови

logo-print

Иран ќе ги истражи американските обвинувања


Иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи изјави денеска дека се подготени да спроведат истрага за американската информација дека Техеран учествувал во заговорот за атентат на судискиот амбасадор во Вашингтон. Салехи побарал од САД преку швајцарската амбасада која ги претставува американските интереси, да овозможи пристап до обвинетите за наводниот заговор. Иранскиот лидер претходно категорично ги отрли обвиненијата за соучество во заговорот за атентат. Иранскиот верски врховен лидер ајатолахот Али Каменеи изјави дека Иран строго ќе одговори на мерките на Западот против исламската држава.
XS
SM
MD
LG