Достапни линкови

logo-print

Потврдена смртта на најмладиот син на Гадафи


Камис Гадафи(десно) на фотографија со татко му Моамер и братот Саиф Ал Ислам(лево).

Камис Гадафи(десно) на фотографија со татко му Моамер и братот Саиф Ал Ислам(лево).

ТВ станицата Араи со седиште во Сирија, која го подржува Моамер Гадафи, потврди дека најмладиот син на отстранетиот либиски лидер, Камис, бил убиен за време на борбите јужно од Триполи на 29 Август. Камис предводеше елитна единица.
Во меѓувреме се јавува дека силите на привремениот либиски совет влегле во пустинскиот град Бани Валид, кој покрај Сирт на медитеранскиот брег, е последно упориште на силите лојални на Гадафи.
XS
SM
MD
LG