Достапни линкови

logo-print

Либиските бунтовници стигнаа до Бани Валид


Силите на Либискиот преоден совет наводно го пробиле патот до Бани Валид, еден од малкуте градови што е под контрола на силите на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи. Според Преодниот совет, силите на Гадафи пружале жесток отпор. Во родниот град на Гадафи, Сирт, пак, по жестоките борби настапило затишје. Во меѓувреме, властите на Мали соопштија дека во земјата влегле повеќе од 400 вооружени Туарези што се бореле на страната на Гадафи. Туарезите се Либијци со потекло од Мали.
XS
SM
MD
LG