Достапни линкови

logo-print

Меморијална церемонија за Мартин Лутер Кинг во Вашингтон


Илајдници луѓе се собраа денеска во Вашинтон на церемонијата посветена во чест на познатиот американски борец за човекови права Мартин Лутер Кинг. Американскиот претседател Барак Обама и пејачката Арета Френклин ќе оддржат говор на настанот на кој свечено ќе биде прикажан новиот споменик на Мартин Лутер Кинг на меморијалната церемонија. Споменикот е поставен во Националниот центар во Вашингтон покрај спомениците на претседателите Абрахам Линколн. Томас Џеферсон и Франклин Рузвелт. Претходно церемонијата беше закажана на 28 август но пради ураганот Ајрин беше одложена. Се очекуа околу 50 илјади луѓе да присуствуваат на денешната церемонија.
XS
SM
MD
LG