Достапни линкови

logo-print

Крвави протести во Јемен


Повторно крвави протести во главниот град на Јемен Сана против претседателот Али Абдула Салех. Активисти за човекови права тврдат дека безбедносните сили поставени на снајперски позиции отвориле оган врз толпа од десетици илјади демонстранти при што најмалку 4 лица загинале. Вчера безбедносните сили отвориле оган врз 300 илјади луѓе во Сана при што загинале над 15 луѓе а ранети се околу 300 луѓе. Речиси 1500 луѓе се убиени во судири при антивалдините протести.
XS
SM
MD
LG