Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија презема мерки против Иран


Саудиска Арабија одлучи да го пријави Иран во Советот за безбедноста на Обединетите Нации за наводите за заговор за убиство на саудискиот амбасадор во Вашингтон, јавуваат саудиските медиуми. Американските власти соопштија дека откриле заговор за атентат врз амбасадорот од двајца мажи кои се верува дека биле поврзани со иранските разузнавачки служби. Иран ги демантира обвиненијата. Чекорот што го презема Саудиска Арабија во ОН може да значи нови санкции против Иран. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ќе врши притисок за „ најтешки можни санкции“ во врска со наводите за заговор.
XS
SM
MD
LG