Достапни линкови

logo-print

Арапските министери ќе разговараат за Сирија


Арапските министери за надворешни работи денеска ќе се состанат во Каиро за да разговараат за политичките немири во Сирија. Претходно дел од државите побараа од Арапската Лига да закаже итен состанок за да се договорат мерки за да го запрат крвопролевањето во Сирија и да дискутираат за хуманитарната помош за земјата. Според податоците на Обединетите Нации во послендиве неколку месеци загинале над 3 илјади луѓе. Новиските агенции јавуваат дека на погребна поворка безбедносни сили отвориле оган врз ожалестените и убиле тројца а над 20 луѓе раниле. Сирискиот претседател Башар Ал Асад најави уставни измени во наредните 4 месеци со цел да го намали незадоволството во земјата.
XS
SM
MD
LG