Достапни линкови

logo-print

КФОР бара отстранување на блокадите во Северно Косово


Командантот на КФОР во Косово Генерал Ерхард Древс ги повика денеска локалните Срби во северниот дел на Косово да ги отстранат барикадите на премините. Во соопштението на КФОР е наведно дека блокадите на Јариње и Брњак треба безусловно да се отстранат затоа што така ќе се осигура безбедноста на луѓето, ќе се овозможи слободен пристап на службите за итни случаи и ЕУЛЕК и КФОР ќе можат слободни да се движат низ патиштата. Генералот денеска се сретна со претставници на општините во тој регион.
XS
SM
MD
LG