Достапни линкови

logo-print

Заврши состанокот на Г20


Министрите за финасии на Групата 20 ветија дека ќе се посветат да го обезбедат Меѓународиот монетарен фонд кој ќе има доволно средства за да помогне во стабилизирањето на глобалната економија. Во заедничкото соопштение што го објавиј по дводневниот состанок во Париз е наведено дека ММФ мора да има доволно ресурси за да може да си ги исполни системските одговорности. На самитот на 23 октомври се очекува лидерите од еврозоната да преземат посилни чекори за справување до должничката криза , која би можела да се прошири во светска криза.
XS
SM
MD
LG