Достапни линкови

logo-print

Тахири се надева на нова рунда преговори


Косовската шефица на преговарачкиот тим со Србија, Едита Тахири изјави дека дијалогот меѓу двете земји ќе продолжи во почетокот на ноември но тоа зависи од меѓународниот притисок врз Белград. Таа смета дека откако ќе завршат разговорите за енергетските прашања, телекомуникација и регионална соработка ќе може да се отворот и нови теми од секторот за транспорт. Тахири изрази надеж дека европскиот посредник во преговорите Роберт Купер ќе успее да ја убеди српската страна да не се разговара за политички прашања.
XS
SM
MD
LG