Достапни линкови

logo-print

Турција нема да го признае Кипар како претседавач со ЕУ


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција нема да го признае Кипар како претседавач со Европската Унија. Тој предупреди дека Анкара ќе ги замрзне односите со Брисел ако Кипар го преземе ротирачкото преседателство со Унијата во јули 2012 година. Тој додаде дека Турција нема да се договара со „таканеречената држава“ и дека ќе преземе поригорозни мерки доколку Кипар не престане со потрагата по енергетски ресурси во Медитеранот.
XS
SM
MD
LG