Достапни линкови

logo-print

Судири на демостранти со полиција во Јемен


Јеменската полиција отворила оган денеска врз демонстрантите кои во главниот град бараат симнување на претседателот Али Абдула Салех од власт, при што загинале најмалку 6 луѓе, јавуваат новинските агенции. До судирот дошло откако полицијaта пробала да ги растури протестите во кои учествувале стотици илјади луѓе. Активисти ги повикале демострантите да маршираат на плоштадот во обид да стават крај на долгогодишниот режим. Салех одбива да се симне од фукцијата и покрај барањата на западните и соседните земји.
XS
SM
MD
LG