Достапни линкови

logo-print

Министерот Попоски во официјална посета на Црна Гора


Министерот за надворешни работи на Никола Попоски

Министерот за надворешни работи на Никола Попоски

Министерот за надворешни работи на Никола Попоски денеска ќе престојува во официјална посета на Црна Гора.
Шефот на дипломатијата, како што соопшти ресорното министерство, ќе се сретне со црногорскиот колега Милан Роќен, а ќе има и средби со претседателот на Собранието на Црна Гора, Ранко Кривокапиќ и со премиерот Игор Лукшиќ.
На средбите се очекува да бидат разгледани севкупните билатерални односи и соработка меѓу двете држави, договорната состојба, соработката во рамки на европските и евроатлантските интеграции, како и натамошно зајакнување и унапредување на соработката на регионалните и мултилатералните организации и асоцијации.
За време на посетата министрите за надворешни работи на двете земји ќе потпишат договор за соработка во контекст на процесот на пристапување кон Европската Унија.
XS
SM
MD
LG