Достапни линкови

logo-print

Платини бара помош од ЕУ за спас на фудбалот


Претседателот на европската фудбалска федерација Мишел Платини

Претседателот на европската фудбалска федерација Мишел Платини

Претседателот на европската фудбалска федерација Мишел Платини побара од министрите за спорт на земјите членки на ЕУ да го заштитат фудбалот од влијанијата на мафијата во местењето на натпревари.
„Фудбалот во Европа ризикува да стане жртва,ако не и роб, на обложувањата на интернет и организиранито криминал“, рече Планини при посетата на Полска за време на извлечкувањето на паровите за настап на европскиот шампионат во 2012-та. Полска и Украина се домаќини на тоа првенство. Посетата на Полска, Платини ја искористи за средба со министрите за спорт од земјите од ЕУ.
Местењето натпревари оваа година, ги потресе фудбалските лиги во Турција, Италија, Финска, Израел,Грција. Платини побара Европскиот парламент да изгласа закон со кој местењето натпревари би се сметало за кривично дело.
XS
SM
MD
LG