Достапни линкови

logo-print

Хаг го отфрли барањето на Младиќ за измена на обвинителниот акт


Меѓународниот трибунал за воени злосторства денеска го отфрли барањето на одбраната на Ратко Младиќ да бидат внесени измени во обвинителниот акт против поранешниот воен лидер на босанските Срби.
Адвокатот на Младиќ, Бранко Лукиќ минатиот месец поднесе приговор против обвинителниот акт, со барање да бидат исклучени најтешките обвиненија како геноцид во Сребреница, затоа што во документот не се посочени имињата на жртвите.
Младиќ беше предаден на Трибуналот од српските власти на 31 мај.
XS
SM
MD
LG