Достапни линкови

logo-print

Предвремени избори во Словачка во март


Опозициски лидер Роберт Фицо

Опозициски лидер Роберт Фицо

Словачкиот парламент денеска донесе одлука да се оддржат предвремени парламентарни избори во март, клучен услов за одобрување на предлогот за проширување на овластувањата на европскиот фонд за спас од кризата. Лидерот на опозицијата Роберт Фицо денеска по седницата во Собранието дека неговата партија утре на гласањето ќе го поддржи европскиот план. Словачка е последната земја од 17 те членки во еврозоната која треба да го поддржи планот, кој се смата за клучен за решавање на должничката криза.
XS
SM
MD
LG