Достапни линкови

logo-print

Четири лица убиени во судири во југоисточна Турција


Hakari

Hakari

Двајца курдски бунтовници, еден селски чувар и еден цивил вчера биле убиени во судирите во југоисточна Турција.
Како што соопшти валијата во Сиирт.бунтовници од Курдската работничка партија отвориле оган врз група селски чувари во Бајкан, во во кој се убиени селскиот чувар и цивилот.
Селските чувари се назначуваат и вооружуваат од владата и се борат против курдските бунтовници заедно со турските сили за безбедност.
Двајца бунтовници од ПКК биле убиени од силите за безбедност во операција на гонење на напаѓачите.
XS
SM
MD
LG