Достапни линкови

logo-print

Вујановиќ задоволен од препораката за датум за преговори со ЕУ


Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ денеска изјави дека препораката од Европската комисија за почеток на пристапни преговори за членство на Црна Гора во Европската унија значи нова одговорност, но и потсетник за забрзување на европската интеграција.
Тој додаде дека досегашната добра интеграциона динамика треба да продолжи, како и дека постојат услови за нејзино дополнителни интензивирање.
По објавувањето на извештајот на ЕК, препораката за датум за почеток на преговорите треба да ја усвојат земјите-членки, чии лидери ќе се состанат во Европскиот совет на 9 декември
XS
SM
MD
LG