Достапни линкови

logo-print

Украинските власти се правдаат за пресудата на Тимошенко


Украинскиот министер за правда Александар Лавринович денеска изјави дека седумгодишната казна за поранешната премиерка Јулија Тимошенко треба се намали. Тој додаде дека пресудата е фер но смета дека таа добила построга казна. Тој додаде дека решение за тоа ќе се бара во парламентот, односно Собранието да направи измени во законот со кој се опфатени случаи слични на оној на Тимошенко. Забелешките на министерот следуваат по критиката на меѓународната заедница за исходот од судскиот процес против Тимошенко. Таа најави дека ќе поднесе жалба на пресудата следната недела.
XS
SM
MD
LG