Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара Словачка повторно да гласа за спасувачкиот фонд


Европската Унија денеска ја повика Словачка итно да оддржи ново гласање за предлогот зголемување на европскиот фонд за финансиска подршка на еврото. Вчера словачкиот парламент го отфрли планот, по што падна и владата во Словачка. Во заедничкото соопштение на претседателот на Европската Унија Херман вон Ромпуј и претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо е наведено дека зголемувањето на спасувачкиот фонд е во интерес на земји од еврозоната вклучувајќи ги и словачките граѓани. Словачката влада во заминување и главната опозициска партија се договорија да работат на план за поддршка на предлогот и да гласаат за него најрано в четврток.
XS
SM
MD
LG