Достапни линкови

logo-print

Кина протестира што американскиот Сенат бара корекција на јуанот


Кина го критикуваше гласањето во американскиот Сенат со кое беше усвоена препорака до Кина да дозволи раст на јуанот во однос на американскиот долар. Кинеското министерство за наворешни работи бара од администрацијата на Обама и од Конгресот да ја блокираат оваа препорака, предупредувајки дека ќе му наштети на глобалното економско заздравување и ги крши правилата на Светската трговска организација. И некои американски пратеници сметаат дека е опасно за Конгресот да се меша во курсната размена во странска земја.
XS
SM
MD
LG