Достапни линкови

logo-print

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија


Европската комисија денеска во Брисел ќе го претстави годишниот извештај за напредокот на Република Македонија и на другите земји од регионот, кандидати и потенцијални кандидати за влез во ЕУ. Се очекува земјава повторно да добие препорака за почеток на преговори за членство. Комисијата на денешниот состанок ќе го прифати т.н. пакет за проширување, кој содржи извештај за напредокот на сите земји, како и стратегија за проширување за наредната година.
XS
SM
MD
LG