Достапни линкови

logo-print

Назначен нов шеф на УНМИК


Новиот шеф на УНМИК Фарид Зариф

Новиот шеф на УНМИК Фарид Зариф

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го наименува авганистанскиот дипломат Фарид Зариф за шеф на Мисијата на ОН во Косово- УНМИК и за свој специјален претставник во Приштина. Зариф, кој досега беше вршител на должноста шеф на УНМИК, на тоа место ќе го наследи Италијанецот Ламберто Заниер, кој на чело на мисијата беше до јуни годинава.
XS
SM
MD
LG