Достапни линкови

logo-print

Путин разочаран од пресудата за Тимошенко


Путин во дводневна посета на Пекинг

Путин во дводневна посета на Пекинг

Рускиот премиер Владимир Путин денеска во Пекинг изјави дека пресудата за поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко може да ја загрози енергетската соработка меѓу Москва и Киев. Рускиот министер за надворешни работи изјави дека е очигледно дека пресудата има „ антируски подтекст“ и дека тоа ќе има последици. Судот во Киев ја осуди Тимошенко на 7 години затвор и да плати 190 милиони долари на државната фирма Нафтогас. Таа беше обвинета за злоупотреба на овластувања кога и наредила на Нафтогас да потпише договор со Русија за снабдување со гас во 2009 година
XS
SM
MD
LG