Достапни линкови

logo-print

Протести пред грчкиот парламент


Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос денеска ja поздрави информацијата што ја соопштија меѓународните ревизори дека земјата најверојтно ќе ја добие следната транша од меѓународниот пакет за спас од кризата. Тој смета дека следниот чекор не е само едноставно да се пушти ратата за употреба туку и да се лансира нова програма која ќе дефинира одговор за оддржливост на јавниот долг. Венизелос ова го изјави пред почетокот на седицата во Парламетот каде пратениците ќе дебатираат за новите мерки за штедење. Во меѓувреме стотици државни службеници го блокираа главниот влез на Собранието во знак на протест против мерката за штедење со која се предвидува да се намали бројот на вработени во јавната администрација.
XS
SM
MD
LG