Достапни линкови

logo-print

ОН бара Израел да ги заштити Палестинците


Канцеларијата на Обединетите Нации за заштита на човековите права соопшти дека изралеските безбедносни сили најверојатно употребиле прекумерна сила врз Палестинците при судир на доселениците со жителите на селата во Западниот брег. Организацијата ја повика еврејската држава да ги заштити Палестинците и да спроведе истрага за напад на израелските доселеници врз жителите во селото Ќусра во близина на Наблус. Потпаролот на комесарот за човекови права Нави Пилај, Руперт Колвил изјави дека во изминативе неколку недели имало најмалку 6 напади кои ги спровеле доселениците. При последниот судир меѓу жителите кога интервенирале израелските безбедносни сили загинал еден Палестинец а 6 мина се ранети.
XS
SM
MD
LG