Достапни линкови

logo-print

Црна Гора бара поддршка од Хрватска за пристапување во ЕУ


Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ денеска во Загреб изјави дека неговата земја очекува поддршка од Хрватска за европските интеграции. Хрватската премиерка Јадранка Косор и Вујановиќ на нивната средба разговарале за подобрување на економската соработка на двете држави и евроатланските интеграции. Косор изјави дека Хрватска покажала оти борбата со корупцијата и спроведување на реформите вродиле со плод и дека ќе и понуди помош на Црна Гора за процесот на пристапување кон Унијата.
XS
SM
MD
LG