Достапни линкови

logo-print

Дебата во словaчкиот парламент за фондот за спас на еврозоната


Словaчкиот парламент денеска отвори дебата за дали треба да го одобрат предлогот за зголемување на фондот на Европската Унија за финансиска помош за еврозоната. Одлуката на Словачка за овој пакет е клучна затоа што е потребен консензус од 17 земји членки на еврозоната за да се овозможи зголемување на ингеренциите на Европскиот фонд за финансиска стабилизација. Една од партиите во владината коалиција се закани дека ќе гласа против овој предлиг а без нејзиниот глас предлогот нема да помине во Собранието.
XS
SM
MD
LG