Достапни линкови

Тимошенко треба да плати 190 милиони долари оштета


Судири пред Судот во Киев за време на изречување на пресудата за Тимошенко

Судири пред Судот во Киев за време на изречување на пресудата за Тимошенко

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко денеска е осудена на 7 години затвор. Судот во Киев пресуди дека Тимошенко треба да да и плати оштета на државната фирма Нафтогас речиси 190 милиони долари, Таа беше обвинета за злоупотреба на овластувања кога и наредила на Нафтогас да потпише договор со Русија за снабдување со гас во 2009 година. Покрaј зaтворската казна на Тимошенко и е забрането да биде дел од владино тело во период од 3 годни. Тимошенко ги негираше наводите и оцени дека станува збор за политичка одмазда на претседателот Виктор Јанукович. За време на изречување на пресудата пред судот дојде до судири меѓу поддржувачите на Тимошенко и полицијата, кои насилно сакале да влезат во судот, при што неколкумина се уапсени.
XS
SM
MD
LG