Достапни линкови

logo-print

Расте вредноста на кинескиот јуан


Кинескиот јуан денеска забележа најголема вредност спрема доларот во изминатава година. До ова дојде во момент кога американскиот Конгрес се подготвува да гласа за законо со кој на Соединетите држави ќе им се овозможи да ја казнат Кина поради, како што тврдат во Вашингтон, манипулации со курсот на јуанот. Новинските агенции потсетуваат дека Пекинг пред вакви гласања дозволува поголема вредност на кинеската валута за да ги избегнат критиките во светот поради политиката на девизниот курс.
XS
SM
MD
LG