Достапни линкови

logo-print

Кувајт ја призна независноста на Косово


Митровица

Митровица

Кувајтските власти денеска соопштија дека го признаваат Косово како независна држава и оти со Приштина ќе воспостават дипломатски односи на амбасадорско ниво. Претседателот на кувајтскиот Парламент Јашим Мухамед ал Харафи за време на престојот во Приштина во изминатиот викенд, најави дека Кувајт ќе ја признае прогласената независност на Косово.
XS
SM
MD
LG