Достапни линкови

logo-print

Министерот Бесими во Авганистан


Министерот за одбрана Фатмир Бесими

Министерот за одбрана Фатмир Бесими

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска пристигна во Кабул каде што се сретна со македонските војници кои се дел од мисијата ИСАФ во Авганистан. Предвидено е Бесими да се сртне и со заменикот на цивилиниот претставник на НАТО во Авганистан Ендру Стенфилд и со командантот на регионалната команда Вејси Сунал. Во моментот Македонија во ИСАФ учествува со 166 лица распоредени во механизираната пешадиска чета за обезбедување на Командата на ИСАФ во Кабул, два штабни офицера, петмина во составот на обуката на Авганистанската национална армија, шест членови на медицинскиот хирушки тим и тројца офицери во Школото за воена полиција.
XS
SM
MD
LG