Достапни линкови

logo-print

Рускиот премиер во официјална посета на Кина


Енергетиката ќе биде главна тема за време на официјалната посета на рускиот премиер Владимир Путин во Кина денеска. Путин предводи руска делегација која во Пекинг треба да разговара за договор за 30 годишно снабдување на Кина со природен гас. За сега не се очекува дека двете страни ќе ги потпишат документите бидејки не е договорена цена за суровината. Според аналитичарите, тоа сведочи за старите сомнежи меѓу двете држави кои датираат од времето на студената војна.
XS
SM
MD
LG