Достапни линкови

logo-print

Се очекува конечна пресуда во случајот Тимошенко


Јулија Тимошенко

Јулија Тимошенко

Илјадници подржувачи денеска се собраа пред судот во Киев каде се очекува изрекување на конечната пресуда во случајот против екс -премиерот на Украина Јулија Тимошенко. Таа е обвинета за злоупотреба на службената положба откако наводно наредила државната фирма "Нафтогаз" да потпише договор со руски "Газпром" во 2009 година. Договорот, според актуелниот претседател Виктор Јанукович, ја принудило Украина да плаќа премногу. Тимошенко, од друга страна, тврди дека станува збор за политичка одмазда на Јанукович.
XS
SM
MD
LG